Следете нѐ

МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛ

Роналдо не е доволно добар за место во дрим тимот (ФОТО)

Во првата сезона во Италија најдобриот португалски фудбалер може да биде најдобар стрелец, но тоа не е доволно за место во најдобрата постава на Серија А.

Компанијата за спортска статистика ОПТА го објави дрим тимот во досегашниот дел од италијанското првенство.

Напаѓачкиот трозабец го сочинуваат Гомез од Аталанта, Пјонтек од Милан и Ел Шарави од Рома. Од Јувентус во овој тим се Алекс Сандро, Пјаниќ и Кансело.

Роналдо е најдобар стрелец во шампионатот со 19 гола, Пјонтек има еден помалку. Оваа сезона Роналдо учествува во 51% од головите на Јувентус.

Повеќе од МЕЃУНАРОДЕН ФУДБАЛ