Следете нѐ

МЕЃУНАРОДЕН ТЕНИС

ПРВАТА СЕНЗАЦИЈА СЕЗОНАВА: Агут го зеде скалпот на Ѓоковиќ

Шпанскиот тенисер го совлада српскиот и светски рекет број 1, во полуфиналето на АТП 250 турнирот во Доха, во три сета.

Роберто Баутиста Агут славеше со 3:6, 7(8):6 и 6:4 и изјави дека вечно ќе го памети овој натпревар.

Тоа беше само втора победа на Агут против Новак Ѓоковиќ, во 9 одиграни натпревари.

Во финалето ќе се соочи со Томаш Бердих, кој што победи со 2:0 (7(8):6, 6:3) против Марко Чекинато.

Повеќе од МЕЃУНАРОДЕН ТЕНИС