Следете нѐ

ДОМАШНА КОШАРКА

МЗТ го освои Градски парк, каде што Работнички тешко губи

МЗТ Скопје е лидер во македонскиот шампионат, со победата во Градски парк (по скоро две години) во вечното дерби против Работнички, 70:74.

Триумфот е двоен, затоа што вицепрвакот има подобра меѓусебна кош разлика од шампионот, при евентуалната предност на домашен терен, што се бара во евентуалното соочување за титулата.

(повеќе на basketball.mk)

Гостивар ја совлада Блокотехна со 98:86 и покажа дека е поквалитетна екипа од гевгелиската, сезонава, со двете победи во двете средби. Гостиварци се броат за четвртата позиција, во предност се во битката со Фени Индустри.

Редоследот на табелата е МЗТ, Блокотехна, Работнички, Фени, Гостивар, Куманово, на позициите за Суперлигата, потоа Кожув, Пелистер, Вардар, АВ Охрид и Шкупи.

Повеќе од ДОМАШНА КОШАРКА